راهبری چیست؟ رهبر کیست؟

راهبری چیست؟ رهبر کیست؟

معنای لغت راهبری

راهبری تمرکز بر فعالیتی در مسیر هدفی ارزشمند است. راهبری یعنی فهم و درک این مطلب که ناممکن امری امتحان نشده است. خیلی‌ها فکر می‌کنند یک مدیر کسی است که عنوان مدیرعامل یا رئیس را بر دوش بکشد.

راهبری در واقع ربطی به موقعیت اجتماعی ندارد، بلکه مربوط به یک فعالیت است؛ رهبران تو می‌توانند راهبرهای بزرگی باشند. راهبری هدایت اوضاع نیست، بلکه پرورش و توسعه‌ی انسان‌هاست.

 

رهبران آرمان‌گرا

رهبران آرمان‌گرا آنهایی هستند که فهمیده‌اند سرمایه‌ی حقیقی سازمان صبح‌ها با آسانسور بالا می‌رود و هر شب پایین می‌آید. خیلی ساده، راهبری کمک به افرادت است تا در حین دنبال کردن آرمانی با معنا و با ارزش که تو برایشان ترسیم کرده‌ای، تمام استعدادهای بالقوه خود را به فعلیت برسانند.

تو می‌توانی این کار را بکنی. رهبرانت می‌توانند این کار را بکنند. حتی کارگرهای ساده نیز می‌توانند در کاری که انجام می‌دهند راهبری کنند.

 

آیا راهبری یک هدیه است؟

بهترین مدیرها می‌دانند که راهبری یک مهارت است نه یک هدیه. آنها مدام در حال تمرین هستند تا این هنر را بهبود بخشند. یکی از چیزهایی که برای بهبود آن بسیار می‌کوشند. توانایی بودن در زمان حال و تمرکز بر آینده است. مدیران بزرگ بر دو مهارت رهبری زمان حال، و در همان لحظه، نوآوری برای آینده تسلط دارند. یعنی باید در زمان حال زندگی کنند و برای پیشرفت عملکرد جاری از طریق بالا بردن کیفیت، پربازده کردن دستگاه‌ها و ارتقاء استانداردها دیگران را راهنمایی کنند. اما در همان زمان یک پیش‌نویس شفاف از آینده شکل و پرورش دهند.

 

راهبر آرمانگرا کسی است که یاد بگیرد چگونه تمرکزش بر قله باشد و در همان حال راهش را طی کند.

 

برگرفته از کتاب «خرد راهبری خود و دیگران»، نوشته‌ی رابین شارما

 

 

سایر مطالب کشکول را در اینجا مشاهده کنید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *