سخنرانی و صحبت با دیگران

سخنرانی و صحبت با دیگران

برای سخنرانی و هم‌صحبتی با دیگران، در قدم اول نیاز به شناخت سخنرانی است. هدف این متن ارائه نکاتی ساده و کلی برای بهبود هم‌صحبتی با دیگران است. به نظر بنده آموزشی ارزش بیشتری دارد که تا جای ممکن ساده و مختصر باشد، سعی شده متنی که در ادامه می‌آید این نکات را در خود داشته باشد. در این متن، در ابتدا تعریفی از کلام و سخنرانی ارائه می‌شود، سپس به طور مختصر چند نمونه از انواع صحبت و هدف از انجام آنها ارائه می‌گردد تا بتوان با شناخت این تعاریف و راهبرد کلی، در صحبت‌ها و بیان کلمات دقت بیشتری را صرف نمود.

سخنرانی (کلام) ظاهر ساختن آن چیزی است که در قلب باشد، از صفا، کدورت، دانایی و نادانی.

امیرالمومنین (ع) فرمودند:

«هر مردی پوشیده شده است در زیر زبان خود، پس سخن خود را پیش از گفتن بیازمای و آن را با میزان خرد و دانش بسنج، پس اگر برای خدا و در راه خدای متعال است سخن بگوی و اگر نه از سخن خودداری کرده و ساکت باش و بدان که سکوت به خیر تو و فائده توست.»

برخی از حکما گفته‌اند:

«زبان خود را از کلام بد و ناصواب نگهدار و در موردی‌که سخن حق است تا می‌توانی حرف بزن»

 

تا اینجا به طور کلی با جملاتی خلاصه، بیان شد که: «سخن از کجا نشئت می‌گیرد؟ بهتر است چه زمانی صحبت کنیم؟ و هدف از صحبت و سخنرانی چه باشد؟». در ادامه چند مورد از صحبت و سخن، با توجه به تاثیری که دارند، ارائه می‌شود:

مدح و ذم (تمجید و بدگویی):

با تعریف و مدح کردن، مردم خوشحال و مسرور می‌شوند زیرا مدح آنان مقام و مرتبت تو را از آنچه به آن هستی یا مقدر درباره‌ی توست و یا از آنچه نباید به تو برسد بی‌نیاز و برکنار نمی‌کند۱٫ و از بدگویی و مذمت مردم نیز محزون و دلتنگ مباش زیرا بدگویی آنان از درجه و مقام تو نمی‎کاهد و ذره‌ای به منافع تو ضرر نمی‎زند.

امام صادق (ع):

«هرگز کسی به اوج موفقیت نمی‌رسد مگر آنکه تعریف کردن و بدگویی دیگران از او به نزدش برابر باشد.»

 

جدال:

به بحث و گفتگوی بیرون از مرحله حقیقت و به منظور خودنمایی و خودبینی، جدال گفته می‌شود. مجادله کردن بیماری سخت و پستی است و برای انسان خصلتی نیست که بدتر از آن باشد. مخصوصاً که گاهی وسوسه می‌شویم با دیگران وارد مناظره و مجادله شویم تا دیگران ما را جاهل و عاجز تصور نکنند.
اگر به همین نکات در حالت کلی توجه کنیم، می‌توانیم در شرایط مختلف با جزئیات متفاوت تصمیم‌گیری صحیحی انجام دهیم.

 

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *