بلا

بلا

در کتاب مصباح الشریعه سخنان ارزشمندی از امام صادق (ع) آمده که در ادامه به آن اشاره خواهد شد:

 

بلا زیور مؤمن و کرامت الهی است برای کسی که تعقل کند؛ زیرا صبوری و ثباتِ قدم در هنگام رسیدن بلا، ایمان را درست کند و کمال بخشد.

 

پیامبر(ص) فرمودند:

«ما پیامبران بیش از همه‌ی مردم گرفتار بلا می‌شویم و مؤمنان بر حسب مرتبت و کمال بلا بینند و آن که قربش به خدا بیشتر باشد، بلای او افزون‌تر است».

 

هر بنده‌ای که طعم بلا را چشید و آن را درک نمود (و دانست که از سوی کیست) و صبر پیشه کرد، از آن بیشتر از نعمت، لذت می‌برد و چون آن را از دست بدهد، بدان مشتاق می‌گردد.

چرا که در پسِ بلا و محنت، انوار نعمت پرتوافکن است و زیر انوار نعمت، بلا و محنت نهفته است (هر کس قرب خدا خواهد بلا را تحمل می‌کند).

بسیارند کسانی که از بلا جان سالم به در می‌برند و به وسیله‌ی نعمت به هلاکت می‌افتند.

خداوند بنده‌ای را از آدم (ع) تا محمد (ص) مدح نفرمود مگر آنکه او را به بلا و مصیبت آزمود و او را در بندگی حق، پایدار دید.

 

کرامت خداوند از آن کسانی است که به بلا گرفتار شده‌اند.

هر کس که از بوته‌ی بلا (آزمون) سربلند بیرون برآید، او را چراغ روشنایی‌بخش مؤمنان، مونس مقربان و راهنمای روندگان قرار دهند و او هادیِ مردم به سوی مقاصد باشد.

 

هر بنده‌ای در محنتی که هزاران نعمت بر آن مقدم بوده و هزاران آسایش در پی دارد، شکایت نماید، حق صبر در بلا را ادا نکرده و شکر نعمت را ضایع کند، خیری نباشد.

همچنین کسی که حق شکر را در نعمت ادا نکند، از پای‌بندیِ به صبرِ بلا محروم شود و کسی که از این مواهب محروم شود، در زمره‌ی طردشدگان باشد.

دعای حضرت ایوب

ایوب (ع) در دعای خویش می‌گفت:

«بار خدایا! هفتاد سال آسایش و فراخی بر من گذشت [در انتظارم] تا هفتاد سال همراه بلا فرا رسد».

 

وهب‌بن‌منبّه گفت:

«بلا برای مؤمن چون بستن و مهار کردن چهارپا و بستن زانوی شتر است (مراد آن است که مؤمن را از گرفتار شدن در دام هوای خود باز می‌دارد)».

 

حضرت علی (ع) فرمودند:

«صبر برای ایمان، چون سر است برای بدن و سرِ صبر، بلاست و جز عالمان نتوانند آن را تعقل و درک کنند».

 


دانلود رایگان کتاب

👈 «شگفتی‌های آفرینش»👉


 

سایر مطالب کشکول را می‌توانید در 👈👈 اینجا 👉👉مشاهده کنید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *