تا می‌تونین شکست بخورین

تا می‌تونین شکست بخورین

 

خیلی از ما درگیر کامل گرایی و یا ایده‌آل گرایی هستیم، یعنی دست به کاری نمی‌زنیم تا شرایطش کاملن فراهم شده باشه.

  •     یکی ورزش نمی‌کنه چون میگه باید بره پیش بهترین مربی
  •     یا میگه چون وسایل کوه‌نوردی ندارم هرگز نمی‌رم کوهنوردی
  •     تا وضعم خیلی خوب نشه تفریح نمی‌کنم.
  •     یکی درس نمی‌خونه چون میگه باید حتمن برم پیش بهترین مدرسه شهر و یا پیش بهترین دبیران شهر.

هر کی یه شکلی تو این دام میفته و منتظر می‌مونه. تهش چی میشه؟ هیچی. تنبلی می‌کنیم و کار خاصی انجام نمی‌دیم. در این متن سعی می‌کنیم ببینیم چه کاری انجام بدیم بهتره…

«آنتونی رابینز» میگه:

«چند بار زمین خوردین تا تونستین راه رفتن رو یاد بگیرین؟ چقدر طول کشید تا بالاخره اولین قدم رو روی زمین برداشتین؟ فرزند من ماه‌ها تلاش کرد تا بالاخره تونست راه بره. فرمول جادویی موفقیت همینه. تموم کودکان این جهان بالاخره راه رفتن رو می‌آموزن ولی بزرگسالان چنین روشی رو در پیش نمی‌گیرن. بزرگسالان شکست رو حتمی می‌دونن بنابراین اگر برای رسیدن به هدفی شکست بخورن فقط ممکنه یک یا دو بار روش دیگه‌ای رو امتحان کنن. کمتر کسی هست که بیش از این برای رسیدن به هدف اصرار بورزه. بیشتر افراد خیلی زود اهداف خودشون رو رها می‌کنن، فقط به این دلیل که دیگه ناراحتی و سختی رو تحمل نمی‌کنن.»

یکی از چالش‌ها برای رسیدن به اهداف و موفق شدن، ترس از شکست هستش. این ترس از شکست باعث میشه خیلی‌ها دست به کاری نزنن و از منطقه‌ی امن‌شون خارج نشن.

قراره شما وقتی تصمیم به انجام کاری گرفتین، سعی کنین بهترینِ خودتون باشین. ولی یادتون باشه که قرار نیست زود به نتیجه برسین. یعنی اگه زود به نتیجه برسین از معدود افرادی هستین که به نتیجه رسیدن، وگرنه خیلی از موفق‌ها کلی در ابتدا شکست خوردن و بَعدن به یک نتیجه رسیدن. پس تا می‌تونین شکست بخورین!

 

شما الان نمی‌دونین این شکست‌ها چه درس‌های بزرگی در آینده براتون خواهد داشت. البته امیدوارم هر چه زودتر به چیزی که می‌خواین برسین  ولی احتمالش خیلی کمه. شما تنها کاری که می‌تونین انجام بدین درس گرفتن از شکست‌هاست.

داستان معروفی از «تام واتسون»، بنیان‌گذار شرکت «آی. بی. ام»، نقل شده که یکی از کارکنانش اشتباه بزرگی مرتکب شد و مبلغ ده میلیون دلار به شرکت ضرر زد. این کارمند به دفتر واتسون احضار شد و پس از ورود گفت:

    «تصور می‌کنم که باید از شرکت استعفا بدم.»

تام واتسون گفت:

    «شوخی می‌کنی! ما همین الان مبلغ ده میلیون دلار بابت آموزشت پول دادیم.»

 

شاید بهتر باشد جمله‌ی زیبای زیر از «ویلسون شف» رو در جایی جلوی رویتان بنویسین:

 

ما اشتباه نمی‌کنیم، صِرفن می‌آموزیم

 

البته مشخصه که منظور از اشتباه کردن چیه؟ الان یکی پا نشه بره معتاد بشه بعد بیاد بگه: «ما اشتباه نمی‌کنیم، صِرفن می‌آموزیم!». آموختن‌های این‌چنینی رو دیگران انجام دادن و به نتیجه‌ش رسیدن. نیاز به آموختن دوباره نیست. همین که از تجاربشون استفاده کنین کافیه.


در کتاب «راهتو پیدا کن» مطالب بیشتری در این زمینه نوشته شده. اگر شما هم به این کامل گرایی‌ها مبتلا هستین و احساس ناخوشایندی دارین پیشنهاد می‌کنم این کتاب رو مطالعه کنین.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *